DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 16005520,77%
Ankara
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

19 okunma

Galatasaray-Samsunspor maçında tartışma yaratan 4 penaltı pozisyonu! Eski hakemler yorumladı

ABONE OL
17 Eylül 2023 15:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Galatasaray-Samsunspor maçının hakemi Cihan Aydın’ın kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan karşılaşmanın tartışmalı pozisyonları…

5. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Burada değişik açılardan bakınca değişik fikirlere kapılıyoruz. Mesela burada Icardi, ayağını yere takıp düşüyor gibi görünüyor. Şu açıdan da baktığımızda kırmızılı oyuncu, Icardi’yi yakın takip ediyor ve Icardi, topu almak için yavaşlayıp pozisyon almaya çalışırken arkadan yaptığı müdahale ile de Icardi’nin koordinasyonunu, ayak koordinasyonunu bozup düşmesine sebep oluyor. Yani her açıdan farklı görünen bir pozisyon. Buradan baksam penaltı demem. Geçsin, diğer açı gelsin.

Ama şu pozisyondan baktığım zaman; bir oyuncu, bir oyuncuyu bu kadar yakından takip ettiğinde oluşabilecek risklere de katlanmak zorundadır. Top; Icardi’nin kontrolünde, Icardi’nin hakimiyetinde, Icardi’nin önünde ve pozisyon almaya çalışırken arkadaki bu temas ile Icardi’yi düşünüyor. Ben, bu pozisyonda hakem takdirinin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Hakem, burada ‘devam’ demiş. Hakemi çok ağır eleştirmem ama ben penaltı verilse daha doğru bulurdum.

Bahattin Duran: Bu pozisyonda ben uzatmayım, Deniz Hocam açıkladı. Benim için bu pozisyon sabaha kadar devam.

Bülent Yıldırım: Niçin?

Bahattin Duran: Niçin? Futbol, temaslı bir oyun. Oyuncu, Icardi’yi marke ediyor. Nizami bir hareket yani ayağını kural dışı uzatıp Icardi’ye vurmuyor, çekmiyor, itmiyor, herhangi net bir darbesi yok. Bazı açılarda gördüğümüz gibi de Icardi, önce sağ ayağının ucunu yere vurduruyor ki orada da kendi koordinasyonunu ve dengesini kaybediyor. Evet, tabii ki oyuncunun Icardi’ye bir teması var ama bu temas, benim için nizami ve bu pozisyonda devam kararı doğru.

Bülent Yıldırım: Açılarımız devam etsin. Ben de Bahattin Duran’a yakın düşünüyorum burada. Şundan dolayı; şurada Icardi, topla rakibinin arasına girerken sağ ayağı istemsiz bir şekilde zemine takıldı. Onu gördük. Bu, onun koordinasyonunu bozdu. Zaten yan açıyla geliyordu. O yüzden bu ufak temas, onun için daha etkileyici görüldü ve yere düştü. Ben de futbol içerisinde olabilecek küçük bir temas olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar bu açı; olayın başlangıç, gelişme, sonucunu, komple fotoğrafı ortaya koymasa da ki Deniz Çoban, doğru söylüyor nasıl geldiği hikayesini geçsek sırf şu açı olsa gelip sanki diz koyup da düşüyor gibi görünüyor.

Deniz Çoban: Icardi’nin sağ ayağına yaptığı şu hamleyle Icardi’nin sağ ayağı, sol bacağının dizinin arkasına gidiyor. Yani o kadar bozuyor koordinasyonunu. Çok dikkatli gelmiyor bence arkadan.

Bülent Yıldırım: Tamam, ok. Ondan yana bir sıkıntı yok.

Deniz Çoban: Arkadan çok yakından takip ediyor, top Icardi’nin kontrolünde, topa sahip olmuş. Gelip şu sağ dizine yaptığı bu dikkatsiz hamle, Icardi’nin sağ ayağını sol ayağına vurduruyor ve Icardi, onun için düşüyor.

Bülent Yıldırım: Yani siz, dikkatsiz bir müdahale ile şu temasın Icardi’yi bozmasından dolayı penaltıya yakın olduğunuzu ifade ettiniz galiba.

Deniz Çoban: Fazla uzattık da kullandığınız nitelemede ‘sabaha kadar penaltı değil’ demek uzaktan yakından penaltıyla ilgisi yok anlamına geliyor. Ben öyle anlıyorum ama siz, ‘Penaltı verene bir şey diyemem ama bence bu penaltı değil’ demek mi istiyorsunuz?

Bahattin Duran: Evet.

Deniz Çoban: O zaman niteleme konusunda… Ben yanlış anladım en azından.

Bahattin Duran: Benim için sabaha kadar penaltı değil, penaltı verene saygı duyarım. Eğer senin dediğin gibi deseydim, ‘Benim için bu pozisyonun penaltı ile uzaktan yakından alakası yok’ derdim.

Deniz Çoban: Ben o zaman yanlış anlamışım demek.

Bahattin Duran: Benim kendi fikrim. Ben, hakem olsaydım sahada bu pozisyona hiçbir zaman penaltı vermezdim.

Deniz Çoban: Ben, hakem burada ‘devam’ demiş ve hakemi eleştirmiyorum çok ağır ama şu görüntüyü gördüğüm zaman ben kırmızılı oyuncunun dikkatsiz davrandığını düşünüyorum.

58. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Yerde kaldı, evet ama bence bir penaltı almaya çalıştı. Hakem için bunu yakalamak çok kolay değil. Pozisyonu devam ettirmiş olmasından dolayı da hakemi tebrik ederim. Ne yapıyor beyazlı oyuncu? Bakın topu kurtardı. Kırmızılı oyuncu, hiçbir şey yapmıyor. Devam edelim şimdi. Ayağını oraya takıp, düşüp bir penaltı alma gayreti içerisinde oluyor. Asla penaltı değil. Bakın, şuradan dikkat edin ki kendisi teması alıp düşüyor. Yani bunu yakalasa da sarı kart gösterilir.

Bahattin Duran: Programın başına döneyim o zaman. Hocam, benim için sabaha kadar devam kararı doğru. Şimdi biraz daha açıklık getireyim. Pozisyonun uzaktan yakından penaltı ile ilgisi yok. Bu, öyle bir pozisyon.

Bülent Yıldırım: Peki, aldatma düşünür müsün?

Bahattin Duran: Hocam, burada düşünmem. Tamam, her ne kadar teması Torreira da alsa oyunun devam etmesi daha doğru. Yani burada sarı kartı düşünmem.

Bülent Yıldırım: Bence de burada tartışılacak hiçbir şey yok. Teması arayan ve teması sağlayan Torreira’nın kendisi.

Deniz Çoban: Yalnız genç arkadaşımıza bir tavsiye oyuna o kadar gereksiz koşular yaparak başladı ki bu dakikalarda enerjisi de düştü. Bakın bu pozisyonda biraz daha hareketlenebilir ama hareketlenmiyor.

Bülent Yıldırım: Tabii, onu da söyleyelim çünkü ilk 15-20 dakikada o eforu sarf ettiğinizde 65’ten sonra bir şey kalmaz, laktik asit oluşur. Yani ATP’yi de iyi kullanmak lazım. Onu kendisine söyleyelim. 

81. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Evet; Kerem Aktürkoğlu araya giriyor, topu alıyor, topa dokunuyor… Sondan başa doğru geleyim. Devam kararı doğru. Neden? Kaleci Okan, çıkıyor ve duruyor. Kerem, topa vurduktan sonra kaleci Okan, hareketine devam edip ona çarpsa, süpürse Kerem’i o zaman penaltı derdim.

Ama Okan, çıkıyor ve çok zor bir şey yapıp aslında orada duruyor. Kerem, topu ortaladıktan veya pas verdikten sonra artık o gelip kendini Okan’a takıyor. Yani Okan, Kerem’i süpürmüyor. Bu nedenle de devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Aynı fikirdeyim.

Bülent Yıldırım: Kerem, topla oynadı. Okan, kontrollü geldi ve onu süpürmedi. Teması kim yaptı? Şu anda Kerem yaptı. O yüzden hakem, bunu doğru süzmüş. Normalde bunun çok aksi beklenir.

Böyle pozisyonların çoğunda kaleci, zamanlama hatası yapar. Burada zamanlama hatası yapmamış. O yerdeyken gelip de teması alan Kerem. O yüzden devam kararına ben de katılırım.

90. DAKİKADA SAMSUNSPOR’UN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Hocam, topun üstüne bastı. Ayağı da önünde görünce sağ ayağını sürükleyerek getirip rakibine takıp düştü. Devam kararı son derece doğru.

Bülent Yıldırım: Bahsettiğiniz ifadeye göre soruyorum ki aldatma mı var yoksa pozisyon gereği mi bir düşme?

Deniz Çoban: Pozisyon gereği değil. Aslında bir penaltı bulmaya çalışıyor. Aldatma demem ama penaltı da yok.

Bahattin Duran: Deniz Hocam ile aynı fikirdeyim. Aldatma kesinlikle diyemeyiz. Topun üstünde zaten belli bir süre durabilirsiniz. Dimata, topun üzerinde durmaya çalıştı. Duramadı ve sağ ayağını da rakibine temas ettirdi. Burada devam kararı kesinlikle doğru.

Bülent Yıldırım: O kadar güzel yorumladınız ki ilave bir şey söyleyemeyeceğiz. Zaten çok belli yani Dimata, topla oynamayı başaramıyor ve dengesi bozuluyor. Ne yapacağına karar veremiyor ve bir temas gerçekleşiyor. Pozisyon gereği uzattığı sağ ayak, geliyor ve Abdülkerim’e adımını uzatıyor. Devam kararı doğru.

NOT: Görüntüler beIN SPORTS’tan alınmıştır

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş