DOLAR 31,0735 0.1%
EURO 33,6889 0.17%
ALTIN 2.032,820,03
BITCOIN %
Ankara
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

21 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu’nda dünyaya sesleniyor

ABONE OL
19 Eylül 2023 22:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Sayın Başkan, kıymetli devlet ve hükümet başkanları sayın Genel Sekreter sizleri şahsım, ülkem ve milletim adına saygıyla selamlıyorum. Güven ve dayanışma içerikli temayla toplanan genel kurulun tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temelli ediyorum. 

Karşımızdaki fotoğraf küresel ölçekte giderek daha fazla, daha karmaşık, daha tehlikeli sınamalarla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Kendi ülkemin kuzeyinde, güneyinde, doğusunda, batısında pek çok kriz, sosyal gerilim yaşanıyor. Sürekli büyüyen bu sınamalarla baş etmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Avrupa’nın doğu sınırlarında yaşanan savaş ekonomiden güvenliğe, her alanda ciddi sorunlar ortaya çıkardı.

Teröre göz yumanlar var. Suriye ile Kuzey Afrika’da terörizm dünyaya zarar veriyor. Küresel güçlerin ihtiraslarını kullanarak büyüyen terör örgütlerinin faaliyet alanları adet bir salgın gibi geniş coğraflara yaygınlaşıyor. Yabancı karşıtlığı ırkçılık ve islam düşmanlığının yeni bir krize dönüşme emareleri son bir yıldır endişe verici boyutlara ulaştı.

İklim değişikliği ve buna bağlı doğal afetler günlük hayatımızın bir gerçeği haline gelmiştir. Türkiye 6 Şubat 2023 sabahı sayın genel sekreterin ifadesiyle yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biriyle karşı karşıya kaldı. Bu kara günde ülkemize gösterilen dostluk bizler için önemli bir teselli kaynağıdır. Depremin yaralarını sarmak şehirlerimizi bir an önce ayağa kaldırmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Birkaç gün öncede Libya fırtına ve selin yol açtığı ağır yıkımlara maruz kaldı. Felaketin ardından Türkiye olarak, Libya’ya yardım için hemen harekete geçtik. Sivil toplum kuruluşlarımızla kendi imkanlarıyla bölgedeki çalışmalara katılıyor. Dünyanın neresinde mağdur varsa yanında yer alan bir ülke olarak Libyalı kardeşlerimizi de yalnız bırakmadık, bırakmayacağız. Ülkemiz gibi şiddetli bir depremle sarsılan Faslı kardeşlerimize de geçmiş olsun dileklerimi buradan iletiyorum.

Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, ekonomik eşitsizliklerin üzerine giden barış, güvenlik, istikrara ve refah üreten etkili, kapsayıcı velhsahıl tüm insanlığın hayrına bir sistemin çağrımız giderek yankı buluyor. Güvenlik konseyi 5 ülkenin siyasi stratejilerinin çarpışma alanı haline gelmiştir. Kıbrıs’ta yaşanan son hadiseleri kurumsal yapının bir tezahürü olarak değerlendiriyoruz.

RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI

Sayın Guterres’in barış için yeni gündem oluşturulması çağrısına önem veriyoruz. Rusya – Ukrayna savaşının başından beri savaşın kazanını barışın kaybedeni olmaz teziyle hem Rus hem Ukraynalı dostlarımızı masada tutmaya gayret ediyoruz. BM ile birlikte başlattığımız Karadeniz girişimiyle dünya piyasalarına 33 milyon tahul ürünü sevk edilmesini sağlayarak küresel açlık krizi tehlikesinin önüne geçtik. Girişim 3 kez uzatıldı. Ancak girişimin 17 Temmuz iitbarıyla çıkmaza girmesi dünyayı yeni bir krizle yüz yüze bıraktı. 1 milyon tahılın Afrika ülkelerine sevkini öngören planı önemsiyoruz. Dünya barışına ve refahına mümkün olan katkıları sunmaktır.

13. yılına giren Suriye’deki trajedi bölgedeki herkesin hayat şartlarını daha da zorlaştırıyor. Suriye’nin hem siyasi birliğini hem sosyal bütünlüğünü tehdit eden gelişmelere karşı yapıcı ve adil tutum ortaya koyan yegane ülke konumundayız. Güneyimizdeki krizin halkın meşru beklentilerini karşılayacak kapsamlı ve sürdürebilir çözümle sona erdirilmesi giderek daha önemli hale geliyor. Ülkemizde 14 milyon insanımızı etkileuen 6 Şubat depremlerinin yıkıcı etkisi Suriye’de de etkisini göstermiştir. Tam da böyle bir dönemde BM’nin sınır ötesi insani yardım operasyonunun kesintiye uğraması talihsiz bir gelişmedir. 4 milyonu aşkın insanı elbette kaderine terk etmeyeceğiz. Sınırlarımız ötesinde inşa ettiğimiz konutlar tamamlandığında sığınmacıların dönüşü hızlanacaktır. Bir yandan PKK terör örgütünün diğer yandan mezhep ayrışması üzerinden organize edilen radikal grupların cenderesi altında bulunan Suriye halkı isyan noktasına gelmiştir.

Bir diğer komşumuz Irak’ta karşı karşıya olduğu iç ve dış sınamaları açmak için samimi bir çaba içindedir. Bölge ülkeleri olarak hayata geçireceğimiz kalkınma yolu projesiyle bölgesel entegrasyonu daha da güçlendireceğiz. DEAŞ ile fiilen en büyük mücadeleyi vermiş bu örgüte en büyük kayıpları yaşatmış bir ülke lideri olarak açık konuşmak istiyorum Suriye ve Irak başta olmak üzere orta doğu, Kuzey Afrika’da DEAŞ ve benzeri örnekleri paravan olarak kullananların riyakarlıklarından bıktık. Asıl tehdit vekalet savaşlarının aracı olarak beslenen, parazlandırılan terör örgütleridir. Böyle bir dünyada ister çatışma bölgesinin hemen yanında yer alsın ister çok uzakta yaşasın hiç kimse güvende değildir. İşte bunun için diyoruz ki BM’nin öncülüğünde dünyanın güvenliğini sağlamakla görevli kurumları hızla yeniden yapılandırmalyıız. tüm kalbimizle bir kez daha diyoruz ki Dünya 5’ten büyüktür daha adil bir dünya mümkündür.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş