DOLAR 31,0986 0.16%
EURO 33,7706 0.24%
ALTIN 2.035,640,17
BITCOIN %
Ankara
12°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

21 okunma

Bakan Tunç açıkladı! 8 bin 664 kişi ara buluculuk için başvuru yaptı

ABONE OL
12 Eylül 2023 01:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara 2 No’lu Barosu’nun düzenlediği ‘Ara buluculukta Güncel Alanlar Sempozyumu’nda konuştu. Konuşmasına hukuk alanında yapılan reformları anlatarak başlayan Bakan Tunç, yeni anayasa için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Konuya ilişkin bilgi veren Bakan Tunç, “Vesayetçi anlayışın yaptığı darbecilerin tayin ettiği kurucu Meclisin tayin ettiği bir bilim kurulunun hazırladığı bir anayasa ve bu anayasa o bilim kurulunun hazırladığı metni bile beğenmeyip, onun üzerinde bile değişiklik yapan bir darbecilerin oluşturduğu bir kurucu meclis. Dolayısıyla sadece yapanlar açısından bile gerekçemiz anayasanın değişmesi yönündedir. Yarın 12 Eylül Anayasası’ndan 2023 Anayasası’na şeklinde bir sempozyum var, sayın Cumhurbaşkanımız da katılacak. Anayasayı demokratik, katılım, çoğulcu, sivil bir anayasaya inşallah Türkiye yüzyılında, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız bu dönemde artık 82 Anayasası değil Cumhuriyetimizin yüzüncü kuruluş yıl dönümünü hatırlatacak şekilde kapağını da 2023 Anayasası şeklinde inşallah milletimizin onayına sunmak nasip olur. Burada hepimize büyük görevler düşüyor. Partilerimize de büyük görevler düşüyor. Bu sorumluluğu inşallah bütün siyasi partiler, Türkiye Büyük Millet Meclisinde uzlaşarak yerine getirir. Kim burada uzlaşmaya yakın, milletimiz de onları takdir edecektir ve inşallah milletimize olan borcumuzu da yerine getirerek Türkiye yüzyılına demokratik bir anayasayla devam ederiz” dedi.

“Ara bulucuya giden bu dosyalardan 3 milyon 37 bin 865’i anlaşmayla sonuçlandı”

Yapılan hukuk reformlarının yanında ara buluculuk konusuna da değinen Bakan Tunç, “Çok sayıda hukuk reformu içerisinde alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin geliştirilmesi de var. İşte bunlardan birisi de bugün gündeminize aldığınız ara buluculuk meselesi. Cezada da çok sayıda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi getirdik. Özellikle geçen yasama döneminin birinci yargı paketinde ele almıştık. Orada da ceza adaletini sağlayabilecek, yargının iş yükünü azaltabilecek alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerini de hayata geçirmiştik. Uygulaması da verimli bir şekilde devam ediyor. Aksamalar elbette ki olur, bunları süreç içerisinde yine çözümleyebiliriz.

Hukukta ara buluculuk 2013’den itibaren başladı. 2013’den 2018’e kadar ihtiyari ara buluculuk olarak sürdü. Şöyle bir rakamlara baktığımız zaman toplam 4 milyon 667 bin 454 dosya ara bulucuya gitmiş. Ara bulucuya giden bu dosyalardan 3 milyon 37 bin 865’i anlaşmayla sonuçlanmış, oran yüzde 70. Şunu diyeceksiniz tabii ihtiyari ara buluculuk ile zorunluyu ayırmak gerekir. İhtiyari ara buluculukta taraflar anlaşmaya daha yakın. Orada başarı oranı yüzde 99’a varıyor. Ama zorunlu ara buluculukta yüzde 49 olarak karşımıza çıkıyor. Bu bile önemli bir adım. Yani dava yükünün hafifletilmesi anlamında ve tarafların daha çabuk ve daha ucuz, daha hakkaniyetli, daha barışçıl, daha dostane bir çözüme kavuşması açısından 3 milyon 37 bin 865 dosyanın yargıya intikal etmeden ara bulucuda sonuçlandırılması çok önemli.

Hesap yaptığımızda son on yılda 3 milyon dosya, yılda 300 bin yapar. Yılda 300 bin dosya yargıya intikal etmemiş. Bir mahkeme yıllık 500 dosya görse, 600 mahkemenin 10 yılda yapacağı işi aramızda çözmüş oluruz. Burada başarı oranını arttırmak hepimizin elinde. 1 Eylül’den itibaren de zorunlu dava şartı olarak kira davalarında ara buluculuk başladı. Ortaklığın giderilmesi zorunlu dava şartı olarak devam ediyor. Burada taraflar birbirine çok yakın. Komşular, aynı sitede oturabiliyorlar. Kiracı-kiralayan birlikte aynı binada da oturabiliyorlar. Dolayısıyla bu kişilerin birbirleriyle hasım olması, toplumsal barışı da bozan bir durum. Bu hasımlığı ara buluculuk yoluyla bir nebze de olsa aşağıya çekebiliriz. 1 Eylül’den itibaren başlayan bu davalarda da inşallah bir başarı hikayesinin yazılacağını ümit ediyoruz ve toplumsal barışa da katkı sağlanacağını umuyoruz. Bugün itibarıyla 8 bin 664 başvuru yapılmış. On gün boyunca uzlaşma örnekleri bize geliyor. Hatta ilk gün bile uzlaşanlar, anlaşanlar oldu. Ayın sonuna doğru bu oranı göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki günlerde ihale müjdesini de vereceğiz”

Ankara 2 No’lu Barosu Başkanı Sabri Hafif’in Ankara Adliyesi için müjde beklediğini belirten Bakan Tunç, “Ankara Adliyemiz önemli bir ihtiyaç. Şu anda bizim deprem bölgesinde yıkılan 15 adliyemiz var. Bunun 2’si müstakil adliyemizdi, diğer 12’si hükümet konakları içerisindeydi. Ağır hasarlı oldukları için yeniden inşaları gerekli. Önceliğimiz deprem bölgesindeki yargı çalışanlarımızı özellikle bir an önce kendi mekanlarına kavuşturmak. Çünkü konteynırda duruşma yapılması gerçekten kabul edilebilir gibi bir husus değil. Onları inşallah inşa ederken Ankara Adliyesi’ni de unutmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştük, ihale süreçlerine başlayacağımızı kendileri ifade ettiler. Projemiz de hazır. Şu anda 320 bin metrekare arsa üzerinde Yenimahalle’de 625 bin metrekare kapalı alana sahip Ankara’daki adliyelerimiz tek çatı altında modern kimliği olan, yargıya yakışır bir adliye binasını, avukatlarımıza ve yargı dünyamıza kazandıracağız inşallah. Önümüzdeki günlerde ihale müjdesini de vereceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş